SFTE AWARDS

Kelly Johnson

Kelly Johnson established the fabled Lockheed Skunk Works that was responsible for many designs and flight testing of aircraft such as the P-80, U-2, SR-71, F104, F-117, YF-22, and X-35.

Kelly Johnson Award

Individual Award for Outstanding Achievement in the Field of Flight Test Engineering.

James S. McDonnell

James McDonnell was the founder of McDonnell Aircraft Company responsible for aircraft such as the F-2H, F-4D, F-4, and F-15 as well as many space vehicles such as the Apollo Command module.

James S. McDonnell Award

Team Award for Outstanding Achievement in the Field of Flight Test Engineering.

Jesualdo Martinez

Jesualdo Martinez was a Spanish FTE at Airbus and SFTE member who promoted the Society values of education, participation, and professionalism in the field of Flight Test Engineering. Jesulado and 4 fellow crew members perished in the crash of an A-400 during a test flight in 2015. 

Jesualdo Martinez Award

Awards

Directors Award

Recognition for significant and lasting contributions toward the welfare, stature, leadership, or membership of the Society.


Nominations

Nominations for these awards, except the Directors award, are accepted from individual members and chapters. Director award nominations are accepted from chapters only. Nominations with supporting rationale and recommendations should be submitted to SFTE HQ. Individuals or teams nominated do not have to be members but are encouraged to join.


  Kelly Johnson    

Award Winners


 Year       Recipient                        Affiliation

2018

2017  Vanessa L. Bond     USAF SEEK EAGLE

2015  Alan R. Lawless       Honda Aircraft

2014  Frank S. Brown       Air Force Test Center

2013  Reagan K. Woolf     Air Force Test Center

2012  David L. Vanhoy     USAF Test Pilot School

2011  Tim Jorris                 USAF Test Pilot School

2010  John Minor              Hill Air Force Base  

2009  Ken Edwards           QinetiQ

2008  Robert N. Burton    BAE Systems

2007  Robert G. Hoey      USAF Flt. Test Center

2006  Gary L. Aldrich        USAF Test Pilot School

2005  Johnny Armstrong USAF Flt. Test Center

2004  Burt Rutan               Scaled Composites

2003  X-31 Vector USN, Boeing, EADS, DLR, BWB, RJK

2002  Charles E. Webb     NAWC Aircraft Div.

2001  George Ka'iliwai III  USAF Test Pilot School

2000  Frank W. Burcham  NASA Dryden 

1999  R. Dale Reed             NASA Dryden

1998  Anatoly G. Kruglov  Aviation Reg., Russia

1997  Richard Hildebrand USAF Flt.Test Center

1996  Charles Van Norman USAF Flt.Test Center

1995  Joseph L. Dunn        NAWC Aircraft Div.

1994  F-16 MATV Team     Lockheed, GE, USAF

1993  David E. Gibbings    Westland Helicopters

1992  Donald  Wyrick        Lockheed

1991  Joint STARS      Grumman, USAF,US Army

1990  Roger C. Crane        USAF Flt.Test Center

1989  Kenneth W. Iliff        NASA Dryden

1988  Eugene J. Zehr          McDonnell Douglas

1987  William E. Jennings  Bell Helicopter

1986  Charles E. Adolph    USAF Flt.Test Center

1985  Chester B. Payne     Lockheed

1984  James H. Lincoln      Boeing

1983  Frederick Stoliker    USAF Flt.Test Center

1982  Frederick Schaefer  Grumman

1981  XV-15 Test Team      Bell Helicopter

1980  Donald D. Archer     Boeing

1979  Spirit 'TM' Team       Sikorsky

1978  Robert Samuelson   McDonnell Douglas

1977  Richard Abrams       Rockwell

1976  Harold Cheney         McDonnell Douglas

1975  Jack Strier                  USAF

1974  Ronald Magnuson   Bell Helicopter

1973  Kelly Johnson            Lockheed


James S. McDonnell

Award Winners

                                    

2017  F-35C ITF DT-III Team 

           CNAF, NAVAIR, NAWCAD, VFA-101

           USN - USS George Washington CVN-73
2016 F/A-18 Block H12 Pt. Mugu Detachment Flight Test Engineering Team

           ATAC Corp. (Hawker Hunter), Boeing
           F/A-18 & EA-18G Advanced Weapon Lab 
           NAWCWD China Lake & Point Mugu
           VFA-15 Virginia Beach
           VX-9, VX-31 China Lake
           VX-20, VX-23 Patuxent River
           82nd Aerial Targets Detachment

           NAWC Aircraft Division        

 2015 F/A-18E/F Magic Carpet Test Team

           USN - USS Nimitz CVN77   

           NAWC Aircraft Division
           Boeing, Atlantic Test Ranges

2014 TAI Flight Test Team

          Turkish Aerospace Industries, Inc. (TAI)

2013 X-51A Scramjet Engine Test Team

          Boeing, Pratt & Whitney, Rocketdyne

          NAWC Point Mugu NAS
          NASA Dryden, DARPA, AFRL, AFTC
          Boeing, NASA, AFTC
          Northrop Grumman 

2012 Phantom Eye Test Team

           MAHLE Powertrain

2011 NAVY UCAS Integrated Test Team

          USAF, NAVAIR

          Northrop Grumman

2010 X-51A Scramjet Engine Test Team

          Boeing, Pratt & Whitney, Rocketdyne
          NAWC Point Mugu NAS
          NASA Dryden, DARPA, AFRL, AFTC

          Boeing, NASA, AFTC
          Northrop Grumman
2009 T-45 HSRIP Flight Test Team

          Boeing, United States Navy

2008 E-2D Advanced Hawkeye Test Team

          Northrop Grumman, United States Navy

2007 EA-18G 'Growler' Flight Test Team

          NAWC-WD China Lake

          Boeing, Northrop Grumman 

          VX-9, VX-31 Advanced Weapons Lab

          VX-23 NAS Patuxent River

          VX-30 NAS Point Mugu 

2006 X-43A Flight Test Team

          Orbital Sciences

          NASA Langley

          NASA Dryden


SFTE Directors
Award Winners
           

 Year    Recipient                    Affiliation

2017  Mark Jones Jr     Honda Aircraft

2015  Kari Seppanen   Boeing

2014  Sam Carbaugh   USAF (Retired)    

2013  Douglas Bell       Boeing

2012  Brooks Faurot    Lockheed

2011  Steven Martin     USAF  

2010  Michael Bartlett  Boeing  

2009  Andy Hammer     Boeing

2008  Edward Breau     Naval Air Systems Cmd.

2007  John L. Minor       USAF Test Pilot School

2006  James Sergeant   Lockheed Martin 

2005  Tom Briggs           NAWC AD

2004  Joseph Turner     Boeing            

           Barbara  Wood   QinetiQ

2003  Dean Carico         NAWC AD

2002  Lee S. Gardner    USAF Flight Test Center

           Darcy S. Painter   USAF Flight Test Center

2001  Allan T. Webb       USAF Flight Test Center

2000  Alan R. Lawless     NTPS

1999  Franz J. Enzinger   Daimler Chrysler Aero 

1998  Harold E. Weaver  Boeing

1997  Clifford E. Moore   Boeing

1996  Roger L. Counts     TYBRIN Corporation

1995  William Cutler        Northrop Grumman 
1994  Gosta Niss              Saab-Scania (Retired)

1993  J. Roy Combley       Boeing (Retired)

1992  John A. Taylor        Veda

1991  Wim Dijkshoorn    Fokker

1988  Clayton Houston   Lockheed

1987  George P. Gayes   Grumman

           Ronald E. Hart       USAF Flight Test Center

1986  Jack Strier               USAF Flight Test Center

1985  Bob Johnstone      USAF Flight Test Center

           Roger H. Jones       Boeing

Jesualdo Martinez
Award Winners


 Year       Recipient                        Affiliation

2019         TBD